Arcol, 100Ω 45W Wire Wound Fixed Resistor 503SP101KG2 ±10%
RS Stock No.: 194-5248Brand: ArcolManufacturers Part No.: 503SP101KG2
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
100Ω
Power Rating
45W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Tolerance
±10%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Radial
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
+350°C
Minimum Temperature Coefficient
0%
Maximum Temperature Coefficient
-0.08%
Dimensions
25.4 x 38.1mm
Overall Diameter
25.4mm
Overall Length
38.1mm
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Box
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
100Ω
Power Rating
45W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Tolerance
±10%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Radial
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
+350°C
0%
-0.08%
Dimensions
25.4 x 38.1mm
Overall Diameter
25.4mm
Overall Length
38.1mm