CHEMI-CON 470 μF Capacitor 200 V dc, Snap-in - EKMQ201VSN471MP30S
RS Stock No.: 841-4873Brand: CHEMI-CONManufacturers Part No.: EKMQ201VSN471MP30S
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Bulk
Height
32mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
KMQ
Dissipation Factor
0.15%
Product details
KMQ Series Snap-In Aluminium Electrolytic Capacitors
KMQ series aluminium electrolytic capacitors with a large capacitance of up to 2200μF and down-sized snap-in terminals. These KMQ aluminium electrolytic capacitors can operate up to 2000 hours @ 105°C and are non solvent resistant.
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Bulk
Height
32mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
KMQ
Dissipation Factor
0.15%
Product details