Cornell-Dubilier 0.24F Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Panel Mount - DCMC244U050DP2D
RS Stock No.: 744-1584Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: DCMC244U050DP2D
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
0.24F
Voltage
50V dc
Mounting Type
Panel Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
76.2 (Dia.) x 149.23mm
Height
149.23mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
76.2mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
31.75mm
Equivalent Series Resistance
5.4mΩ
Series
DCMC
Ripple Current
30.2A
Leakage Current
<=6√CV μA @ 5 min, 6 mA @ 5 min (Maximum)
Tolerance
-10 → +75%
Click here to find out more
You may be interested in
EPCOS 0.22 F Capacitor 40 V dc, Screw
Stock information temporarily unavailable.
Price on Asking
Select packaging type
Price on Asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
0.24F
Voltage
50V dc
Mounting Type
Panel Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
76.2 (Dia.) x 149.23mm
Height
149.23mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
76.2mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
31.75mm
Equivalent Series Resistance
5.4mΩ
Series
DCMC
Ripple Current
30.2A
Leakage Current
Tolerance
-10 → +75%