CTS 026 25Ω Linear Potentiometer SMD, 026TB32R250B1A1
RS Stock No.: 179-0668Brand: CTSManufacturers Part No.: 026TB32R250B1A1
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Brand
CTS
Potentiometer Type
Linear
Maximum Resistance
25Ω
Power Rating
5W
Electrical Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Length
25.4mm
Shaft Diameter
6.35 mm
Actuator Type
Round Shaft
Series
026
Tolerance
±20%
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Specifications
Brand
CTS
Potentiometer Type
Maximum Resistance
25Ω
Power Rating
5W
Electrical Taper
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Length
25.4mm
Shaft Diameter
6.35 mm
Actuator Type
Round Shaft
Series
026
Tolerance
±20%