SA23-12SRWA Kingbright 1 7 Segment LED Display Anode Red 190mcd Right Side 57 mm
brand-logo
View all in LED Displays
Technical Document
Specifications
Product Type
LED Display
Display Type
7 Segment
Number of Characters
1
LED Colour
Red
Number of Segments
7
Character Width
32.2mm
Character Height
57mm
Common Connection
Anode
Mount Type
Through Hole
External Width
48mm
External Height
70mm
External Depth
12mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Luminous Intensity
190mcd
Colour of Face
Grey
Standards/Approvals
RoHS
Forward Voltage
8V
Power Dissipation
300mW
Decimal Orientation
Right Side
Forward Current
30mA
Country of Origin
China
Product details
Kingbright Single Digit, 38 to 57mm
Low current operation
Excellent character appearance
Grey face with white segments
Easy mounting on P.C. boards or sockets
Categorized for luminous intensity
Mechanically rugged
RoHS compliant
7-Segment LED Displays
View all in LED Displays
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
LED Display
Display Type
7 Segment
Number of Characters
1
LED Colour
Red
Number of Segments
7
Character Width
32.2mm
Character Height
57mm
Common Connection
Anode
Mount Type
Through Hole
External Width
48mm
External Height
70mm
External Depth
12mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Luminous Intensity
190mcd
Colour of Face
Grey
Standards/Approvals
RoHS
Forward Voltage
8V
Power Dissipation
300mW
Decimal Orientation
Right Side
Forward Current
30mA
Country of Origin
China
Product details