KOA 3.3 kΩ Ceramic Resistor 2 W 10 % PCF2C332K
RS Stock No.: 178-6303Brand: KOAManufacturers Part No.: PCF2C332K
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
KOA
Resistance
3.3kΩ
Product Type
Resistor
Resistor Type
Ceramic
Power Rating
2W
Tolerance ±
10%
Voltage
400V
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
EU, UL
Width
7mm
Height
7mm
Temperature Coefficient
-1900 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
KOA
Resistance
3.3kΩ
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power Rating
2W
Tolerance ±
10%
Voltage
400V
Axial/Radial
Axial
Technology
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
EU, UL
Width
7mm
Height
7mm
Temperature Coefficient
-1900 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm