Littelfuse 1.5SMC440A 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin DO-214
RS Stock No.: 764-5449Brand: LittelfuseManufacturers Part No.: 1.5SMC440A
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
418V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
376V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Clamping Voltage VC
602V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
2.5A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.417mm
Length
7.11mm
Standards/Approvals
No
Series
1.5SMC
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
No
Product details
TVS Diodes SMT Unidirectional 1500W, 1.5SMC Series, Littelfuse
Transient Voltage Suppressors, Littelfuse
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
418V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
376V
Pin Count
2
1.5kW
Clamping Voltage VC
602V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
2.5A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.417mm
Length
7.11mm
Standards/Approvals
Series
1.5SMC
1μA
Automotive Standard
Product details