Microchip MEC1428-I/NU-C1, 32 bit MIPS32 M14K, MEC14XX Microcontroller, 66 MHz, 192kB SRAM, 128-Pin TQFP
RS Stock No.: 177-4121Brand: MicrochipManufacturers Part No.: MEC1428-I/NU-C1
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
MEC14XX
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
128
Device Core
MIPS32 M14K
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
192kB
Maximum Clock Frequency
66MHz
RAM Size
32kB
Maximum Supply Voltage
3.3V
Number of Programmable I/Os
108
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
14.2mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
8 x 10 Bit
Program Memory Type
SRAM
Country of Origin
United States
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Series
MEC14XX
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
128
Device Core
MIPS32 M14K
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
192kB
Maximum Clock Frequency
66MHz
RAM Size
32kB
Maximum Supply Voltage
3.3V
Number of Programmable I/Os
108
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
14.2mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
1.8V