PIC18F25K42
Package Type
SSOP
Pin Count
28
Device Core
8 Bit CPU
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
32kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
2kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
25
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.8mm
Length
10.5mm
Minimum Supply Voltage
1.8V
Automotive Standard
No
ADCs
24 x 12 Bit
Each (Supplied in a Tube) (Exc. Vat)
Each (Supplied in a Tube) (inc. VAT)
Production pack (Tube)
25
Production pack (Tube)
Series
PIC18F25K42
Package Type
SSOP
Pin Count
28
Device Core
8 Bit CPU
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
32kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
2kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.8mm
Length
10.5mm
Minimum Supply Voltage
1.8V