Microchip PIC18F87K22-I/PT, 8 bit PIC Microcontroller, 64 MHz, 128kB FLASH, 80-Pin TQFP
RS Stock No.: 754-2520Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC18F87K22-I/PT
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
80
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
128kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
4kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
69
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
3
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
12mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
ISO/TS 16949
ADCs
24 x 12 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC18F6xK22/8xK22 8-Bit Flash Microcontrollers
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
80
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
128kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
4kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
69
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
3
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
12mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
1.8V