Nichicon 100 μF Capacitor 200 V - UCA2D101MHD PC Pin
RS Stock No.: 739-4510Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCA2D101MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Voltage
200 V
Construction
Cylindrical Can
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.3 A
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Width
16 mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
900μA
Tolerance
±20 %
Series
CA
Automotive Standard
No
Product details
CA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Voltage
200 V
Construction
Cylindrical Can
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.3 A
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Width
16 mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
900μA
Tolerance
±20 %