Nichicon 56μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Surface Mount - UCD1E560MCL1GS
RS Stock No.: 715-1271Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCD1E560MCL1GS
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
56µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 5.8mm
Height
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
CD
Polarised
Polar
Product details
CD Series Low Impedance
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
56µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 5.8mm
Height
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%