Nichicon 330 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - UVR1H331MPD Radial Lead
RS Stock No.: 520-1028PBrand: NichiconManufacturers Part No.: UVR1H331MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
2011/65/EU EU 2015/863, RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
VR
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
12%
Product details
Nichicon VR Series General Purpose Electrolytic Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 2000 hours
Lead free reflow soldering
Capacitance values up to 33000 μF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
2011/65/EU EU 2015/863, RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
VR
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
12%
Product details
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 2000 hours
Lead free reflow soldering