Nichicon 220 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - UWT1E221MNL1GS
RS Stock No.: 844-0730Brand: NichiconManufacturers Part No.: UWT1E221MNL1GS
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Height
10mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS 2002/95/EC
Tolerance ±
20%
Ripple Current
155mA
Leakage Current
55μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
WT
Product details
Aluminium Electrolytic Capacitor, WT Series, 105°C
Chip type operating over wide temperature range of to –55 to +105°C.
Rated Voltage Range of 4 to 50V
Rated Capacitance Range of 0.1 to 1500μF
Designed for surface mounting on high density PC board.
Applicable to automatic mounting machine fed with carrier tape.
Compliant to the RoHS directive (2011/65/EU).
Lead-free version of WT series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Height
10mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS 2002/95/EC
Tolerance ±
20%
Ripple Current
155mA
Leakage Current
55μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
WT
Product details