Ohmite, 4Ω 100W Wire Wound Chassis Mount Resistor L100J4R0E ±5%
RS Stock No.: 893-5077Brand: OhmiteManufacturers Part No.: L100J4R0E
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Ohmite
Resistance
Power Rating
100W
Series
L100
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder
Minimum Operating Temperature
+25°C
Maximum Operating Temperature
+350°C
Minimum Temperature Coefficient
-400ppm/°C
Maximum Temperature Coefficient
+400ppm/°C
Dimensions
19.1 (Dia.) x 165.1mm
Overall Length
165.1mm
Overall Diameter
19.1mm
Country of Origin
Mexico
Product details
Ohmite 270 Series Fixed Resistors
Ohmite 270 Series fixed resistors for applications requiring wattage ratings from 12 W to 1000 W. The 270 series of power resistors are equipped with lug terminals suitable for soldering or sturdy bolt connection. When secure mounting is required, the hollow core of these resistors permits fastening with spring-type brackets, through bolts or slotted-steel brackets. The 270 series resistors are suitable for rugged applications, and feature an all-welded construction and durable lead free vitreous enamel coating.
Features & Benefits:
Terminals suitable for soldering or bolt connection
High wattage applications
Rugged lead free vitreous enamel coating
Flame resistant coating
All-welded construction
Product Applications:
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
Ohmite
Resistance
Power Rating
100W
Series
L100
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder
Minimum Operating Temperature
+25°C
Maximum Operating Temperature
+350°C
+400ppm/°C
Dimensions
19.1 (Dia.) x 165.1mm
Overall Length
165.1mm
Overall Diameter
19.1mm
Country of Origin
Mexico
Product details