Panasonic 330μF Polymer Capacitor 4V dc, Surface Mount - 4SVPC330M
RS Stock No.: 795-5402PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: 4SVPC330M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
4V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Polymer
Dimensions
6.3 x 5.9mm
Height
5.9mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Polarised
Polar
Ripple Current
2.32A
Leakage Current
300 μA
Tolerance
±20%
Series
OS-CON
Equivalent Series Resistance
27mΩ
Country of Origin
Japan
Product details
OSCON Solid Electrolytic SVPC series
Panasonic OS-CON SVPC electrolytic capacitors feature a solid, aluminium construction with a high conductive polymer. These aluminium capacitors offer super low ESR between 9 mΩ and 30 mΩ and feature large capacitance up to 2700μF.
Surface mount
2000 h guarantee at +105°C
Excellent noise reduction capability
Long life span
High voltage
High reliability
Low ESR and high ripple current
Halogen free
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
4V dc
Mounting Type
Technology
Polymer
Dimensions
6.3 x 5.9mm
Height
5.9mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Polarised
Polar
Ripple Current
2.32A
Leakage Current
300 μA
Tolerance
±20%
Series
OS-CON
Equivalent Series Resistance
27mΩ
Country of Origin
Japan
Product details
2000 h guarantee at +105°C