Panasonic 10μF Electrolytic Capacitor 63V dc, Through Hole - ECA1JAM100X
RS Stock No.: 865-0583Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1JAM100X
Capacitance
10µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
70mA
Tolerance
± 20%
Series
AMX
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Capacitance
10µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
70mA
Tolerance
± 20%
Series
AMX
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%