Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - ECA2EM221
RS Stock No.: 228-7221Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2EM221
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
930mA
Series
M-A
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
930mA