Panasonic 220μF Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Surface Mount - EEEFC0J221AP
RS Stock No.: 708-5783Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC0J221AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
6.3V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 6.2mm
Height
6.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Series
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
230mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Product details
FC High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High reliability
Long life
Low impedance
Surface Mount
High ripple current
Pb-free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
6.3V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 6.2mm
Height
6.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Series
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
230mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%