Panasonic 470μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Surface Mount - EEEFC1A471AP
RS Stock No.: 708-5803PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1A471AP
Capacitance
470µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
670mA
Tolerance
±20%
Product details
FC High Temperature Reflow Series
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
670mA
Tolerance
±20%