Panasonic 22μF Electrolytic Capacitor 16V dc, Surface Mount - EEEFC1C220AR
RS Stock No.: 708-5819PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1C220AR
Capacitance
22µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
95mA
Tolerance
±20%
Product details
FC High Temperature Reflow Series
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
95mA
Tolerance
±20%