Panasonic 33μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Surface Mount - EEEFC1E330P
RS Stock No.: 747-8769Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1E330P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
33µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
1.8mm
Lifetime
1000h
Series
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
140mA
Leakage Current
8.2 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series reels
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Reel
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
33µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
1.8mm
Lifetime
1000h
Series
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
140mA
Leakage Current
8.2 μA
Tolerance
±20%