Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C471AP 500
RS Stock No.: 568-767Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C471AP
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Product Type
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
80mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%