Panasonic 33 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1E330AP 1000
RS Stock No.: 569-158Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1E330AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
55mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
Series
HD SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
55mA
Leakage Current
3μA
Series
HD SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
HD Series