Panasonic 1μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Surface Mount - EEEHD1H1R0R
RS Stock No.: 727-0798Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1H1R0R
Capacitance
1µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
4 (Dia.) x 5.8mm
Height
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
5000h
Polarised
Polar
Ripple Current
7mA
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
12Ω
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
Capacitance
1µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
4 (Dia.) x 5.8mm
Height
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
4mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
5000h
Polarised
Polar
Ripple Current
7mA
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
12Ω
HD Series