Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 4 V dc, Surface - EEFKX0G221RF
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
5.1A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
15mΩ
Automotive Standard
No
Series
KX
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
5.1A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
15mΩ
Automotive Standard
No
Series
KX
Dissipation Factor
0.1%