Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 200V dc, Radial, Through Hole - EEUED2D221
RS Stock No.: 526-2073PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUED2D221
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2A
Series
ED RADIAL
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2A
Series
ED RADIAL
Product details
ED Series