Panasonic 47μF Aluminium Electrolytic Capacitor 350V dc, Through Hole - EEUED2V470
RS Stock No.: 526-2196Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUED2V470
Capacitance
47µF
Voltage
350V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Ripple Current
800mA
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
350V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Ripple Current
800mA
Product details
ED Series