Panasonic 22 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J220 Radial Lead
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
Series
FC
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
FC
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1uF - 100uF