Panasonic 1800 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V