Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
16μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
16μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V