Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C221B Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%