Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H101 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Alternative
Find out more
Each (In a Pack of 50) (Exc. Vat)
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Alternative
Find out more
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V