Panasonic 22 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H220 Radial Lead
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
11μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
11μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V