Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V471L Radial Lead
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Select packaging type
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V