Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFS1H102L Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Malaysia
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.1%