Panasonic 270 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V271L Radial Lead
RS Stock No.: 732-8276Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUTP1V271L
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h, 2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
67mΩ
Series
TP-A
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
TP Series
Compact size
Smaller than the Panasonic TA Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h, 2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
67mΩ
Series
TP-A
Dissipation Factor
8%