Panasonic ERA 2A 68 Ω, 0402 Thin Film Surface Mount Fixed Resistor ±1 % Surface 0.063 W - ERA2AEB680X
RS Stock No.: 287-494Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ERA2AEB680X
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
0402
Packaging
Paper Taping
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.063W
Voltage
50V
Temperature Coefficient
±25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA 2A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.35mm
Termination Style
Solder
Length
1mm
Standards/Approvals
and JEITA RC-2133C, IEC 60115-8, JIS C 5201-8, RoHS
Width
0.5mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
0402
Packaging
Paper Taping
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.063W
Voltage
50V
Temperature Coefficient
±25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA 2A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.35mm
Termination Style
Solder
Length
1mm
Standards/Approvals
Width
0.5mm