Phoenix Contact VS-25-SET-EMV Series Polyamide 45° D-Sub Backshell, 25 Way
Technical Document
Specifications
Brand
Phoenix ContactNumber of Contacts
25
Product Type
D-Sub Backshell
D-Sub Shell Size
3
Housing Material
Polyamide
Orientation
45°
Series
VS-25-SET-EMV
IP Rating
IP67
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, UL 94 V0, CHINA RoHS
Country of Origin
Germany
Product details
Phoenix Contact D-Sub Connector Sets
Introducing our range of plug connector kits from Phoenix Contacts. The kits can either be for 9, 15 and 25 way D-Sub connectors. The kits feature a plastic back shell and different coding profiles.
Features & Benefits
Option to add individually coded or marked labels for identification - marker tag
Strong, robust design - the perfect solution to be used within an industrial environment
The number of ways will depend on which product you chose from the range, if it has 9 ways then it will be suitable for 3-9mm diameter cable. If the kit has 15 ways, it will be suitable for 3-10mm diameter cable and if it has 25 ways, it will be suitable for 5-13mm diameter cable
Stock information temporarily unavailable.
| Quantity | Unit price |
|---|---|
Technical Document
Specifications
Brand
25
Product Type
D-Sub Backshell
D-Sub Shell Size
3
Housing Material
Polyamide
Orientation
45°
Series
VS-25-SET-EMV
IP Rating
IP67
Standards/Approvals
Country of Origin
Germany
Product details
Features & Benefits