Phoenix Contact PLC-V8C/SC-24DC/SAM2 Series Controller, 16-Input, Digital, Analogue Input
RS Stock No.: 131-256Brand: Phoenix ContactManufacturers Part No.: 2907445
Product Type
Controller
Series
PLC-V8C/SC-24DC/SAM2
Number of Inputs
16
Input Type
Digital, Analogue
Number of Outputs
8
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
50°C
Length
106mm
Depth
87mm
Standards/Approvals
EN IEC 60664-1, CE, EAC, UL, cUL
Width
50mm
Number of Communication Ports
1
Battery Backup
Yes
Output Current
9mA
Communication Port Type
Micro USB Type B
Supply Voltage
24V dc
Country of Origin
Germany
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
Controller
Series
PLC-V8C/SC-24DC/SAM2
Number of Inputs
16
Input Type
Digital, Analogue
Number of Outputs
8
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
50°C
Length
106mm
Depth
87mm
Standards/Approvals
Width
50mm
Number of Communication Ports
1
Battery Backup
Yes
Output Current
9mA
Communication Port Type
Micro USB Type B
Supply Voltage
24V dc