Renesas Electronics ISL22316WFU10Z-TK Digital Potentiometer 128-Position 10 kΩ Linear 10-Pin MSOP
RS Stock No.: 262-7226PBrand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: ISL22316WFU10Z-TK
brand-logo
View all in Digital Potentiometers
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Number of Positions
128
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
±80 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Interface Type
I2C
Package Type
MSOP
Minimum Supply Voltage
2.7V
Pin Count
10
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Width
0.85 mm
Length
3mm
Height
3mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
ISL22316
Automotive Standard
No
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Number of Positions
128
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
±80 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Interface Type
I2C
Package Type
MSOP
Minimum Supply Voltage
2.7V
Pin Count
10
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Width
0.85 mm
Length
3mm
Height
3mm