RS Stock No.: 135-7893Brand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: ISL85005DEMO1Z
Product Type
Demo Board
Power Management Function
Buck Regulator
For Use With
ISL85005FRZ Buck Regulator
Kit Classification
Development Board
Featured Device
ISL85005FRZ
Kit Name
Demonstration Board
Standards/Approvals
No
Country of Origin
Philippines
Product details
ISL85005(A) Highly Efficient 5A Synchronous Step-Down Regulator Demonstration Boards, Intersil
The ISL85005DEMO1Z and ISL85005ADEMO1Z Demonstration Boards are based on the ISL85005(A), a Highly Efficient 5 A Synchronous Buck Regulators with integrated high-side and low-side FETs. They are intended for point-of-load applications.
Input voltage from 4.5 V to 18 V
Continuous output current up to 5 A
Current mode control
Automatic switch between DEM and CCM mode
Internal or external compensation
Switching frequency 500 kHz
External synchronisation on the ISL85005
Adjustable soft-start time on the ISL85005A
Minimal external components required
Switching Voltage Regulators, Intersil
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Demo Board
Power Management Function
Buck Regulator
For Use With
ISL85005FRZ Buck Regulator
Kit Classification
Development Board
Featured Device
ISL85005FRZ
Kit Name
Demonstration Board
Standards/Approvals
No
Country of Origin
Philippines
Product details
Current mode control
Switching frequency 500 kHz