Renesas Electronics X9C503SZ Digital Potentiometer 50 kΩ Linear 8-Pin SOIC
RS Stock No.: 263-6974PBrand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: X9C503SZ
brand-logo
View all in Digital Potentiometers
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
50kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Series
X9C503SZ
Automotive Standard
No
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
50kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C