ROHM 30 V 2 A Rectifier & Schottky Diode Schottky 2-Pin PMDE RBR2VWM30ATR
RS Stock No.: 235-2720PBrand: ROHMManufacturers Part No.: RBR2VWM30ATR
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Mount Type
Surface
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Package Type
PMDE
Maximum Continuous Forward Current If
2A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
30V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Vf
0.53V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
30A
Peak Reverse Current Ir
50μA
Maximum Operating Temperature
150°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Brand
ROHM
Mount Type
Surface
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Package Type
PMDE
2A
30V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Vf
0.53V
Minimum Operating Temperature
-55°C
30A
Peak Reverse Current Ir
50μA
Maximum Operating Temperature
150°C