ROHM 60 V 2 A Rectifier & Schottky Diode Schottky 2-Pin PMDE RBR2VWM60ATR
RS Stock No.: 235-2724PBrand: ROHMManufacturers Part No.: RBR2VWM60ATR
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Mount Type
Surface
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Package Type
PMDE
Maximum Continuous Forward Current If
2A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
60V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
20A
Peak Reverse Current Ir
75μA
Maximum Forward Voltage Vf
0.65V
Maximum Operating Temperature
150°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Brand
ROHM
Mount Type
Surface
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Package Type
PMDE
2A
60V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
20A
Peak Reverse Current Ir
75μA
Maximum Forward Voltage Vf
0.65V
Maximum Operating Temperature
150°C