SMC 2 Finger Double Acting Action Pneumatic Gripper, MHF2-12D1R, Low Profile Gripping Type
RS Stock No.: 196-4469Brand: SMCManufacturers Part No.: MHF2-12D1R
brand-logo
View all in Pneumatic Grippers
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Number of Fingers
2
Product Type
Pneumatic Gripper
Bore Size
12mm
Gripping Type
Low Profile
Action Type
Double Acting
Stroke Length
24mm
Series
MHF2
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Port Size
M5 x 0.8
Weight
190g
Gripping Force - Internal
48N
Gripping Force - External
48N
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Length
68mm
Height
25mm
Standards/Approvals
No
Width
40mm
Maximum Operating Frequency
120cpm
Country of Origin
Japan
View all in Pneumatic Grippers
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Number of Fingers
2
Product Type
Pneumatic Gripper
Bore Size
12mm
Gripping Type
Low Profile
Action Type
Double Acting
Stroke Length
24mm
Series
MHF2
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Port Size
M5 x 0.8
Weight
190g
Gripping Force - Internal
Gripping Force - External
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Length
68mm
Height
25mm
Standards/Approvals
No
Width
40mm