SNR Bearing Unit BBER30LUU BBER Series
RS Stock No.: 576-652Brand: SNRManufacturers Part No.: BBER30LUU
brand-logo
View all in Linear Bearing Units
Technical Document
Specifications
Brand
SNR
Product Type
Bearing Unit
Bearing Inside Diameter
30mm
Bearing Outside Diameter
47mm
Housing Material
High Carbon Chromium Bearing Steel
Mount Type
Flange
Dynamic Load Rating
3.328kN
Static Load Rating
7kN
Overall Length
123mm
Standards/Approvals
ISO dimension
Series
BBER
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
SNR
Product Type
Bearing Unit
Bearing Inside Diameter
30mm
Bearing Outside Diameter
47mm
Housing Material
Mount Type
Flange
Dynamic Load Rating
3.328kN
Static Load Rating
7kN
Overall Length
123mm