TE Connectivity 470Ω Carbon Composition Resistor 0.25W ±5% CBT25J470R
RS Stock No.: 164-5337Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: CBT25J470R
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
470Ω
Power Rating
0.25W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-700 → +400ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
Carborn Composition Resistors,CBT25 Series 0.25W
CBT25 Series Resistors
0.25 Watts at 70°C Derating to 0 at +125°C 0.5
Maximum Voltage 250V
Wide Range of Resistance values, 1R0 - 5M6
Great Pulse endurance properties and a range of Resistance Tolerances
Axial - 0.25W/0.5W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Resistance
470Ω
Power Rating
0.25W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-700 → +400ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
CBT25 Series Resistors
Maximum Voltage 250V
Axial - 0.25W/0.5W