TE Connectivity 4.7 Ω Wirewound Wirewound Resistor 10 W 0.05 % EP10WSS4R7JBB
RS Stock No.: 272-2441Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP10WSS4R7JBB
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
10W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
0.05%
Packaging
Bag & Box
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
39.5mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.75mm
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
10W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
0.05%
Packaging
Bag & Box
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
39.5mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.75mm