TE Connectivity 15 Ω Ceramic Through Hole Fixed Resistor 2 W 10 % HPCR0819AK15RST
RS Stock No.: 240-5950Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HPCR0819AK15RST
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
2W
Tolerance ±
10%
Voltage
1100V
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
230°C
Standards/Approvals
RoHS, EU
Width
7.9mm
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm
Temperature Coefficient
0 to -800 ppm/°C
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
2W
Tolerance ±
10%
Voltage
1100V
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
230°C
Standards/Approvals
RoHS, EU
Width
7.9mm
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm